Dílenské hydraulické lisy
Hydraulický lis patří k základnímu vybavení každého autoservisu nebo dílny. Používá se například na nalisování ložisek do nábojů kol, rovnání ohnutých dílů, ohýbání, tlačení a další činnosti, při kterých je třeba vyvinout mimořádně velký tlak. Pro profesionální využití doporučujeme vybrat lis s aspoň 20tunovým tlakem.
Nejprodávanější

Dílenský lis s hydraulickým pohonem, max. tlak 20 000 kg, výškově nastavitelný pracovní stůl, s dvojitou pumpou a manometrem – QUATROS QS19323 Mohutný lis...
Hydraulický lis: nepostradatelný pomocník pro každou dílnu a servis
Jedním z nářadí, které podstatně ulehčují spoustu autoservisních a dílenských prací, je bezesporu hydraulický lis. Pomocí přenosu síly v kapalině – nejčastěji speciálním oleji – dokáže vyvinout tlak až několika desítek tun. Díky tomu ho lze používat na široké spektrum činností, například pro nalisování a vylisování různých druhů ložisek, vyrovnávání zohýbaných hřídelí či nosníků, tvarování nových dílů apod.
Základ každého lisu tvoří pevný rám z ocelových profilů. Do něj je vestavěn hydraulický válec ovládaný ruční pumpou, u některých modelů navíc doplněnou nožním pedálem. Obsluze díky tomu zůstávají obě ruce volné, například pro manipulaci s obráběným dílem. Nedílnou součást tvoří pracovní stůl, na který se obrobky při práci pokládají. Ten často bývá výškově nastavitelný v závislosti na tom, zda je třeba pracovat s menšími či velkými díly. U standardních modelů se výška nastavuje ručně, pokročilejší varianty mají dokonce speciální vrátek, který zvedání či spouštění stolu ulehčuje.
Drtivou většinu moderních modelů výrobci vybavují manometrem (nejčastěji klasickým analogovým – ručičkovým), který zobrazuje momentální hodnotu tlaku.
Standardně se lis kotví pomocí šroubů přímo do podlahy, menší druhy lze umístit například na ponk či podobnou pracovní desku.
Jak správně vybrat hydraulický lis?
Koupě lisu představuje investici minimálně osmi až devíti tisíc korun za nejmenší druhy, v případě velmi výkonných variant s tlakem 70 a více tun se částka může pohybovat až kolem 90 tisíc. Je proto na místě vybírat s rozvahou.
Za nejdůležitější aspekt lze považovat již zmiňovaný tlak, který je lis schopen vyvinout. V případě, že plánujete nástroj používat na lehčí činnosti, například lisování ložisek či silentbloků, stačí varianty s tlakem 20 či 30 tun, které mají i rezervu pro případ občasných složitějších prací. Pokud má ale lis sloužit například v průmyslovém provozu nebo autoservisech zabývajících se opravami nákladních vozidel či těžké stavební a zemědělské techniky, je na místě výběr z druhů s tlakem 30 tun a výše.
Musíte také počítat s předpokládanou velikostí obrobků. Na drobnosti stačí i kompaktní druhy upevňované na desky ponků apod., pro opracování větších a houževnatějších předmětů vybírejte klasické velké varianty s kotvením do podlahy.
Podstatnou roli hraje také předpokládané vytížení nástroje. Zatímco pro občasné vyžití lze doporučit lisy s manuálně nastavitelnou výškou pracovního stolu a pákovým ovládáním hydraulické pumpy, pro intenzivní vytěžování se hodí spíše modely, které obsluze dokážou práci co nejvíce ulehčit, například ovládáním pedálem či nastavováním výšky pracovního stolu vrátkem.