Vážení zákazníci, 5.7. a 6.7. budeme mít ZAVŘENO. - více informací zde │ Omezení vychystávání balíků - více informací zde

Aktuality

Vyvažovací prášek - granulát

Vyvažovací prášek, někdy také označovaný jako vyvažovací granulát, se od klasického závaží odlišuje především způsobem aplikace. Vsypává se totiž dovnitř pláště nebo duše, a to v přesně odměřeném množství vypočítaném z aplikační tabulky podle typu a velikosti pneumatiky.

Pokračovat
Parametry
od do
13,00 Kč s DPH
✓ Skladem
+ -
Obj. kód: 150.22
od 1 118,00 Kč s DPH
Do týdne
Obj. kód: HLVG150.1
 • 24
 • 36
 • 48
 • Vyvažovací prášek: ideální řešení pro velká vozidla

  Vyvážené kolo je základem pohodlné a bezpečné jízdy. Velký vliv má navíc i na životnost podvozkových dílů, jako jsou čepy, ložiska, tyčky řízení a další. Pokud kolo takzvaně hází, tyto části se opotřebovávají podstatně rychleji, ničí se i samotný plášť. Dlouhá léta představovalo jediný způsob vyvážení klasické závaží. V současné době se čím dál více rozmáhá používání vyvažovacího prášku, či jinak řečeno vyvažovacího granulátu.

   

  Princip jeho fungování je relativně jednoduchý. Po nasypání dovnitř kola se při jízdě přesouvá na místa s nejmenšími tlaky. Tím vyvažuje místa, kde jsou naopak takzvané radiální tlaky největší. Kolo se tím pádem vlastně samo neustále vyvažuje, což se samozřejmě pozitivně projevuje zejména na jeho životnosti.

   

  Vzhledem k principu fungování prášku je odlišná také jeho aplikace. Jak je uvedeno výše, dává se dovnitř pláště či duše – v takovém případě přes upravený ventil. Jeho množství se přesně vypočítává z aplikačních tabulek podle velikosti a typu pneumatiky. Vsypání je možné buď z odměrky, v případě instalace do bezdušové pneumatiky lze využít také granulát v sáčku ze speciálního materiálu. Ten se uvnitř kola rozpadne při huštění či prvním rozjezdu a prášek se díky tomu okamžitě uvolní. Samotný sáček nemá na vyvážení kola jakýkoliv vliv – je vyroben z tak lehkého materiálu (speciální papír nebo plastová fólie), že jeho zbytky nemají šanci cokoliv ovlivnit. Granule zůstávají uvnitř pneumatiky po celou dobu její životnosti a není třeba je měnit.

   

  Velkou výhodu prášku proti klasickému vyvažovacímu závaží představuje možnost jeho opětovného využití. Při demontáži opotřebovaného pláště či duše lze tento materiál vysypat a znovu použít, čímž je možné uspořit nemalé peníze.

   

  Tento druh vyvažovacího materiálu je vhodný především pro rozměrná kola nákladních vozidel a návěsů či přívěsů, autobusů, trolejbusů a podobných dopravních prostředků. Deklarované vlastnosti většinou mívá do cca 130 km/h, což na provoz výše jmenovaných typů vozidel postačuje s velkou rezervou.