Momentové klíče a momentové utahování

Co to vlastně je momentové utahování?

Momentové utahování nám pomůže dosáhnout přesné síly, která udrží šroub na místě tak akorát, aniž by se poškodil šroub nebo celá konstrukce. Jednotlivé utahovací momenty šroubů udává výrobce (např. v servisním manuálu vozidel). K momentovému utahování využíváme momentový klíč.

407886-2_momentovy-klic-3-4--100-500-nm--s-certifikatem-jonnesway-t27500n

Obecně lze utahování rozdělit na dva druhy:

Momentové utahování

Momentové utahování představuje metodu precizního spojování komponentů s definovaným točivým momentem, měřeným v newtonmetrech (Nm) nebo librových stopách (lb-ft).

Tato technika zajišťuje optimální pevnost a spolehlivost spojů v široké škále aplikací, od automobilového průmyslu až po strojírenství. Hraje klíčovou roli v minimalizaci rizik spojených s nadměrným a nedostatečným utažením.

 

435852_momentovy-klic-oboustranny-levy-pravy-1-2--40-200-nm--certifikat-jonnesway-t40200n

Nadměrné utažení:

Aplikace nadměrné síly při utahování šroubů a matic může vést k řadě nežádoucích následků:

 • Prasknutí šroubu: V extrémních případech může nadměrný moment způsobit překročení meze pevnosti v tahu šroubu, vedoucí k jeho prasknutí.
 • Natažení závitu: Nadměrné utažení může vést k deformaci a trvalému poškození závitu, čímž se snižuje jeho pevnost a odolnost vůči opakovanému použití.
 • Přetažení součásti: V případě nadměrného utažení matic a šroubů, které spojují různé komponenty, může dojít k deformaci a poškození těchto komponentů. V případě motorových součástí může dojít k jejich zadření

 

Nedostatečné utahování:

Naopak, nedostatečné dotažení spojů s sebou nese tato rizika:

 • Uvolnění spoje: Vlivem vibrací a mechanického namáhání se nedostatečně utažený spoj může časem uvolnit, což může vést k poruše funkce a v nejhorším případě i k úrazu.
 • Nadměrná vůle: Nedostatečné utažení může způsobit nadměrnou vůli mezi spojovanými komponenty, čímž se snižuje jejich stabilita a životnost.

433860-1_momentovy-adapter-1-2--20-200-nm-digitalni--sada-se-2-redukcemi-extol-premium-ex8825300Momentový adaptér 1/2" 20-200 Nm digitální, sada se 2 redukcemi - EXTOL PREMIUM

 

Úhlové utahování: Zdokonalení kontroly kvality

Tato technika doplňuje momentové utahování o další parametr - úhel utažení - a umožňuje tak dosáhnout ještě konzistentnějšího a spolehlivějšího dotažení spojů. 

Vyšší úrovně kontroly kvality je dosaženo přidáním úhlu utažení do měřených parametrů. Při použití metody úhlového utahování se nejprve spojovací prvky utáhnou na utahovací moment tak, aby se spolu dotýkaly „kov na kov“ a poté se pomocí úhlového klíče spoj dotáhne na požadovaný úhel a tak dochází k dotažení, které eliminuje rozptyl upínací síly v důsledku tření.

Každá práce na pár minut je jen jeden zlomený šroub od utrpení na celé odpoledne"

 

Výhody úhlového utahování:

 • Zvýšená přesnost: Úhlové utahování zajišťuje konzistentnější dotažení spojů s minimální variabilitou upínací síly.
 • Zvýšená spolehlivost: Díky preciznímu dotažení se snižuje riziko uvolnění spojů vlivem vibrací a mechanického namáhání.
 • Zvýšená životnost: Eliminace rozptylu upínací síly a minimalizace namáhání spojovaných komponent vedou k prodloužení životnosti spojů.

Úhloměr pro úhlové dotahování šroubů k momentovému klíči 1/2" - QUATROS

Úhloměr pro úhlové dotahování šroubů k momentovému klíči 1/2" - QUATROS

 

Kdy použít momentové a úhlové utahování?

Momentové utahování:

 • Motor: Pevnost a odolnost - hlava válců, kliková hřídel, svíčky.
 • Podvozek: Stabilita a ovladatelnost - kola, tlumiče, stabilizátory.
 • Brzdy: Bezpečnost a brzdný účinek - třmeny, destičky, brzdový systém.
 • Převodovka: Hladký chod a optimální výkon - skříň převodovky, spojka.
 • Karoserie: Pevnost a estetika - panely, nárazníky, kapota.

 

Úhlové utahování:

 • Kritické komponenty motoru: Maximální přesnost a spolehlivost - hlava válců, kliková hřídel.
 • Ložiska: Dlouhá životnost a minimalizace hluku - kola, hnací hřídele.
 • Těsnění: Bezpečnost a zabránění úniku - hlava válců, olejová vana.
 • Převodové ústrojí: Maximální přesnost a spolehlivost - skříň převodovky.

 

Tip pro výměnu kol:

Při výměně kol dodržujte utahovací moment matic specifický pro váš vůz (viz manuál). Použijte momentový klíč na kola, abyste se vyhnuli nedostatečnému dotažení či přetažení matic a zabránili tak poškození kol, matic a šroubů náboje. 

Pro podrobný návod a tipy k přezouvání kol se podívejte na náš článek.  

Dodržováním správných postupů a používáním kvalitního nářadí zajistíte optimální fungování kol, bezpečnost a spolehlivost vašeho vozu.

 

Výměna kol za pomoci momentového klíče

 

Dodržování pokynů a správné nářadí:

Pro dosažení optimálních výsledků momentového i úhlového utahování je důležité striktně dodržovat pokyny výrobce a specifikace uvedené v technické dokumentaci daného stroje či zařízení. 

Tyto pokyny obvykle zahrnují požadovaný utahovací moment pro každý šroub a matici, jakož i pořadí, ve kterém je nutné je utahovat. Nezbytnou součástí procesu je i použití kvalitního momentového klíče, který umožňuje s vysokou přesností nastavit a aplikovat požadovaný točivý moment.

 

410487_momentovy-klic-1-2--40-200-nm--s-vymennymi-plochymi-klici-13-30mm-jonnesway-t30200ns

Momentový klíč 1/2" 40-200 Nm, s výměnnými plochými klíči 13-30 mm - JONNESWAY

 

Kompletní sortiment momentových klíčů...

 

 

V dalším článku se podrobněji podíváme na specifické typy momentových klíčů, jejich správné použití a také vám poradíme, jak vybrat momentový klíč. 

S těmito znalostmi budete moci s jistotou zvládat všechny úkoly spojené s utahováním šroubů na vašem voze, ať už se jedná o motor, podvozek, brzdy, převodovku nebo karoserii. Získáte tak pocit jistoty a bezpečí, že jste provedli vše pro maximální bezpečnost a spolehlivost vašeho vozu.