Jak vybrat momentový klíč?

V minulém článku jsme se ponořili do světa momentového a úhlového utahování a prozkoumali jeho principy, benefity i praktické využití. Dnes se vrhneme na konkrétní typy momentových klíčů, jejich parametry, specifické využití a také vám poradíme, jak vybrat ten správný momentový klíč pro vaše potřeby.

Typy momentových klíčů:

Na trhu existuje pestrá paleta momentových klíčů, z nichž každý má své specifické vlastnosti a určení. Pojďme si je představit.

 

Běžné momentové klíče

Cenově dostupná varianta pro běžné domácí použití. Jsou ideální pro utahování kol, jednodušší opravy a méně kritické aplikace. Jejich nevýhodou je nižší přesnost (až 4%), ale pro běžné kutily to bohatě postačí. Běžné momentové utahování může vést k větší variabilitě a nesouladům mezi různými utaženými spoji.

407367_momentovy-klic-1-2-40-200-nm--s-certifikatem-jonnesway-t27200n (1)

Momentový klíč 1/2", 40-200 Nm, s certifikátem - JONNESWAY T27200N

 

 

Přesné momentové klíče

Vyrobeny s maximální precizností (až ± 3%) pro náročnější úkoly, kdy je nutné dosáhnout přesného napětí nebo rozložení síly ve spojích.

Příkladem důrazu na přesnost jsou generální opravy motorů, kde existuje riziko poškození motoru nesprávným utažením jednotlivých částí nebo prasknutím šroubu a následně jeho obtížnou extrakcí. 

Cena přesných momentových klíčů je o něco vyšší, nicméně investice se vám několikanásobně vrátí v podobě precizní práce a jistotě, že si nezničíte motor následkem špatně utažených spojů. 

435267_momentovy-klic-1-4--5-25-nm--zvysena-presnost-3---s-certifikatem-quatros-qs59025 (1)

Momentový klíč 1/4" 5-25 Nm, zvýšená přesnost 3 %, s certifikátem - QUATROS QS59025

 

Digitální momentové adaptéry

Moderní varianta s digitálním displejem pro zobrazení aktuálního utahovacího momentu. Nabízí komfortní a intuitivní používání a možnost ukládání přednastavených momentů pro opakované použití (např. dotahování kol u více vozidel v domácnosti apod.). Některé modely disponují i zvukovou signalizací dosažení nastaveného momentu.

 

 

Digitální momentové adaptéry se vkládají mezi hlavici (ořech) a vratidlo, popřípadě ráčnu a fungují na základě kombinace mechanických a elektronických komponentů. Mají vestavěný senzor, který měří moment aplikovaný při utahování. Tento senzor je připojen k mikroprocesoru, který zpracovává naměřená data. Na digitálním displeji je pak zobrazen aktuální moment, který je aplikován. 

 

Při použití digitálního momentového adaptéru je nejprve nutné nastavit požadovaný moment, který chcete dosáhnout. Tento moment se obvykle nastavuje pomocí tlačítek na těle adaptéru. Poté se sestava ráčna/vratidlo-adaptér-hlavice připojí k šroubu nebo matici a začne se utahovat.

 

Během utahování senzor v adaptéru měří moment a porovnává ho s nastaveným cílovým momentem. Jakmile se mechanik přiblíží k nastavenému momentu, adaptér začne vydávat signalizační zvuk a jakmile je dosaženo požadovaného momentu, klíč vydá stálý zvukový signál indikující dosažení momentu, zároveň se na displeji zobrazí informace o dosaženém momentu.

 

Stejně jako mechanické klíče vyžadují pravidelnou kalibraci, aby se udržela jejich přesnost.

433860-1_momentovy-adapter-1-2--20-200-nm-digitalni--sada-se-2-redukcemi-extol-premium-ex8825300

Momentový adaptér 1/2" 20-200 Nm digitální, sada se 2 redukcemi - EXTOL PREMIUM EX8825300

 

Digitální momentovo-úhlové adaptéry

Špička pro ty nejnáročnější uživatele. Kromě momentu měří i úhel utažení, čímž eliminují potřebu úhloměru. Vhodné pro montáž motorů, převodovek a dalších komponentů, kde je nutná maximální přesnost. Disponují pamětí pro uložení dosažených utahovacích hodnot pro pozdější kontrolu.

 

403593_digitalni-momentovo-uhlovy-klic-1-2--135-nm-facom-e-316a135s (1)

Digitální momentovo-úhlový klíč 1/2" 135 NM-Facom E.316A135S

 

Digitální momentové klíče a momentovo-úhlové klíče

Princip digitálních momentových klíčů je v podstatě stejný jako u momentových adaptérů, s jedním důležitým rozdílem: nepotřebujete k nim žádné další adaptéry, stačí vám jen obyčejná hlavice (ořech). Díky tomu je práce s nimi jednodušší a komfortnější.

 

Některé profesionální modely digitálních klíčů jdou ještě dál a umožňují uložit hodnoty utažení pro pozdější analýzu nebo jako důkazní materiál, zda mechanik opravdu šroubový spoj utáhl na předepsaný moment.

 

Na rozdíl od klasických momentových klíčů nedisponují digitální klíče "klikacím" mechanismem pro signalizaci dosažení nastaveného momentu. To znamená, že je potřeba s nimi pracovat s citem.

 

Speciálním druhem digitálních momentových klíčů jsou momentovo-úhlové klíče. Ty kromě momentu utažení měří i úhel utažení, čímž vám ušetří práci s úhloměrem. Jsou ideální pro precizní montáže motorů, převodovek a dalších komponentů, kde je nutná maximální přesnost. 

456435_momentovy-klic--presny--digitalni--3-8-6-8-135-nm--36z--kalibrovany-jonnesway-t24135 (1)

Momentový klíč, přesný 2%, digitální, 3/8", 6,8-135 Nm, kalibrovaný - JONNESWAY T24135

 

Momentové nástavce: Rychlé utahování s přednastaveným momentem

Momentové nástavce jsou v podstatě prodloužení s přednastaveným utahovacím momentem. Fungují tak, že při dosažení nastaveného momentu začnou pružit a pohlcovat sílu z klíče. To vám dává jasný signál, že je potřeba utahování zastavit, aniž byste museli kontrolovat moment na klíči.

 

Jsou ideální pro rychlé a efektivní utahování velkého množství spojů se stejným momentem, například při dotahování šroubů kol v pneuservisu. Jejich přesnost se pohybuje kolem 10 %, takže pro maximální preciznost se doporučuje spoje na závěr dodatečně dotáhnout přesnějším momentovým klíčem.

 

Jejich nevýhodou je absence nastavení utahovacího momentu a postupná únava materiálu, kdy adaptér postupně ztrácí svoji funkci. Při použití příliš vysokého kroutícího momentu může dojít k jejich destrukci.

432465-1_momentovy-nastavec-135-nm--ctyrhran-1-2-sedy (1)

Momentový nástavec 135 Nm, čtyřhran 1/2", šedý

 

Momentové šroubováky

Určeny pro nízké utahovací momenty, kde není potřeba prodloužení. Uživatel dosáhne hodnot pouhým otočením zápěstí, případně pak pneumatickou silou. 

Využívají se pro jemnou mechaniku, elektroniku a precizní montáže.

432612-1_momentovy-sroubovak-na-bity-1-4-2-8-nm--sada-bitu-asta (1)

 

Momentový šroubovák na bity 1/4", 2-8 Nm, sada bitů - ASTA

 

Klíčové parametry momentových klíčů

Ať už si vyberete běžný nebo přesný klíč, všechny mají společných hned několik věcí:

 

 • Měřicí rozsah: Udává minimální a maximální hodnotu momentu, který klíč dokáže generovat. Tento rozsah je obvykle vyjádřen v newtonmetrech (Nm) nebo librách na stopu (lb-ft).
 • Přesnost: Určuje maximální odchylku od nastaveného momentu. Pro běžné použití postačí přesnost 4%, pro precizní práci je ideální klíč s přesností ± 3%. 
 • Nastavení momentu: Mechanismus pro nastavení požadovaného utahovacího momentu. Může být manuální (otočný kroužek) nebo digitální (displej). Speciálním druhem jsou pak utahovací adaptéry s již nastaveným momentem pro rychlé orientační dotažení zejména při sériové práci a úhlové klíče pro utahování ve stupních (°).
 • Indikátor momentu: Informuje o dosažení nastaveného momentu. Může se jednat o zvukový signál, kliknutí nebo vizuální indikátor.
 • Kalibrace: Pravidelná kalibrace je nutná pro udržení přesnosti klíče. Doporučuje se provádět ji jednou ročně.
 • Opotřebení: Jak digitální, tak momentové klíče disponují mechanismem pro nastavení momentu. S průběhem času může tento mechanismus podléhat opotřebení (unavení), což může vést k jeho nesprávné funkci nebo selhání.

 

Mezi další vlastnosti momentových klíčů mohou patřit:

 • Přepínací páčka pro změnu směru otáčení
 • Vyhazovací tlačítko pro pohodlnější demontáž a výměnu hlavic
 • Způsob nastavení a aretace klíče (kroužkem, kličkou uvnitř těla apod.)
 • Provedení rukojeti - kovová nebo plast/guma

 

Momentové klíče: Speciální varianty pro náročné uživatele

U klíčů s větším utahovacím momentem se můžete setkat s variantou, která je pro snadnější skladování rozpůlená. Díky tomu se vám klíč pohodlně vejde do nářaďové brašny a ušetříte tak místo.

435585_momentovy-klic-3-4--200-800--nm--zvysena-presnost-3---s-certifikatem-quatros-qs59800 (1) (1)

Momentový klíč 3/4" 200-800 Nm, zvýšená přesnost 3 %, s certifikátem - QUATROS QS59800

Další speciální kategorií jsou klíče s velmi vysokým rozsahem utahovacího momentu. Tyto klíče můžou sloužit ve zkrácené verzi pro maximální přesnost i v prodloužené verzi pro generování větší síly. Ideální pro kutily, kteří potřebují jeden klíč pro různé typy prací.

413355_momentovy-klic-1--300-1500-nm--s-prodlouzenim--s-certifikatem-jonnesway-t271500n_(1)

Momentový klíč 1" 300-1500 Nm, s prodloužením, s certifikátem - JONNESWAY T271500N

Pro maximální flexibilitu existují univerzální momentové klíče, které lze osadit buď klasickou ráčnou, nebo speciálním klíčem dle velikosti utahovaného spoje. Díky tomu máte po ruce jeden klíč, který zvládne utáhnout prakticky cokoliv.

410487_momentovy-klic-1-2--40-200-nm--s-vymennymi-plochymi-klici-13-30mm-jonnesway-t30200ns_(1)

Momentový klíč 1/2" 40-200 Nm, s výměnnými plochými klíči 13-30 mm - JONNESWAY T30200NS

 

Tipy pro chytré používání momentových klíčů

Abyste ze svého momentového klíče vytěžili maximum a prodloužili jeho životnost, dodržujte tyto tipy:

 • Nastavte moment do výchozí pozice: Po dokončení práce vždy nastavte utahovací moment zpět do výchozí pozice. Tím zabráníte unavení pružiny uvnitř klíče a zajistíte jeho přesné měření v budoucnu. Některé profesionální klíče (např. Beta nářadí - brzy v nabídce) tuto nutnost eliminují a automaticky se resetují.
 • Nepoužívejte k povolování šroubů: Momentové klíče nepoužívejte jako ráčnu pro povolování šroubů, pokud k tomu nejsou vyloženě určeny. Mohlo by to vést k jejich přetížení a poškození. Pro povolování šroubů používejte standardní ráčnu.
 • Opravné sady: V případě že dojde k poškození ráčny momentového klíče, jsou u některých modelů dostupné opravné sady, díky kterým není nutné kupovat celý nový klíč.

Dodržováním těchto tipů si zajistíte, že váš momentový klíč bude fungovat spolehlivě a přesně po mnoho let.

 

 

A jaký klíč vlastně vybrat?

To záleží především na účelu použití a použitém rozsahu momentu:

Pro běžné utahování kol stačí např. QUATROS QS58210 s rozsahem 20-220 Nm, který pokryje naprostou většinu osobních aut i dodávkových vozidel.

Na citlivější práce se doporučuje klíč s vyšší přesností, např. QUATROS QS59025, který má maximální odchylku 3%, ale na druhou stranu disponuje rozsahem pouhých 5-25 Nm.

Stále ale platí fakt, že každá aplikace má svoje specifika, podle kterých je třeba momentové klíče vybírat.

429489_momentovy-klic-1-2--20-220-nm--s-certifikatem-quatros-qs58210 (1)

Momentový klíč 1/2" 20-220 Nm, s certifikátem - QUATROS QS58210

 

Shrnutí:

Momentové klíče jsou nepostradatelným pomocníkem pro všechny kutily, opraváře a milovníky aut. Pomáhají nám utahovat šrouby a matice s přesnou silou, čímž zajišťují bezpečnost, funkčnost a životnost spojů. Na trhu existuje mnoho typů momentových klíčů, které se liší principem fungování, přesností, rozsahem a dalšími parametry. Důležité je vybrat klíč, který bude odpovídat vašim potřebám a typu práce.

 

Více z kategorie momentové klíče...

 

Tip: Pokud si nejste jisti, jak správně používat momentový klíč, neváhejte se obrátit na náš ochotný personál, který vám rád poradí.