Měření kompresního tlaku zážehových – benzinových motorů kompresiometrem QUATROS QS30184 (video uvnitř)

Ztratil motor auta svůj někdejší výkon? Začal špatně startovat, vzrostla mu spotřeba paliva a k tomu ještě silně kouří?

Důvodem může být ztráta kompresního tlaku ve válcích. Problém je lépe řešit bez odkladu, snadno může totiž vyústit v další potíže.

K určení přesného kompresního tlaku v jednotlivých válcích slouží takzvané testery komprese neboli kompresiometry. Nejčastěji se skládají z měřáku, vybaveného analogovým manometrem, a sadou adaptérů pro našroubování do otvoru pro zapalovací svíčky. Moderní testery rovněž mají vypouštěcí ventil, který umožňuje upuštění tlaku a tím vynulování měřiče. Díky tomu je možné opakované měření stejného válce bez nutnosti vyšroubování přístroje ze závitu.

Tímto ventilem je vybaven tester komprese QUATROS QS30184, který použijeme jako vzorový přípravek pro práci na zážehovém – benzinovém motoru FSI u vozu Škoda Octavia II. Přesný postup měření se může u jednotlivých typů vozidel či motorizací lišit. Více informací proto najdete v servisním manuálu konkrétního vozu.

Použití testeru kompresního tlaku je relativně jednoduché. Práci lze rozdělit na přípravné a hlavní kroky. Pro zkušeného automechanika představuje naprostou rutinu, zvládne ji ale i trochu zručnější amatér. 

IFrame

Kompresiometr pro zážehové / benzinové motory »

Závitníky pro regeneraci závitů svíčky: M14, M18 a M10, M12

Jednoduše lze jednotlivé kroky rozdelit do dvou okruhů

1. Příprava

  1. Odpojíme hlavní relé. Jeho přesné umístění najdete v návodu k použití konkrétního vozu, většinou však bývá v pojistkové skříňce automobilu. Cílem tohoto kroku je zamezení vstříknutí paliva do válce.
  2. Odpojíme svorkovnice zapalovacích modulů. Moduly demontujeme.
  3. Demontujeme zapalovací svíčky. V případě, že jsou špatně přístupné, použijeme prodloužený nástrčný klíč na svíčky, vybavený magnetem nebo gumou. Pomocí něj svíčku snadno uchopíme a vytáhneme.
  4. K tlakoměru přišroubujeme adaptér s patřičným závitem. Správný adaptér vybereme podle závitu zapalovací svíčky. Komplet pak našroubujeme místo svíčky. Dbáme na to, aby adaptér zcela přesně odpovídal závitu. V případě vybrání nevhodného kusu hrozí zkreslení měření či poškození závitu s nutnou následnou opravou.
  5. Tlakoměr namontujeme místo zapalovací svíčky. Přitom dbáme na jeho správné utažení.

2. Měření

  1. Naplno sešlápneme plynový pedál a startujeme.
  2. Tlakoměr nám mezitím ukáže hodnotu tlaku na válci. V případě potřeby opakovaného měření jednoho válce vypustíme tlak ventilem (tlačítkem) na tlakoměru – není nutno jej z válce demontovat.
  3. Naměřenou hodnotu tlaku porovnáme s hodnotou předepsanou výrobcem vozidla. Nejčastěji bývá uvedena v servisním manuálu. Tlak na všech válcích motoru musí být rovnoměrný – v kompresi jednotlivých válců nesmí být větší rozdíly.
  4. Po skončení měření odmontujeme adaptér od tlakoměru. V případě potřeby vše očistíme a pečlivě uložíme do kufříku.

Pokud při měření zjistíme, že na jednom nebo více válcích je snížení kompresní tlak, může mít tato situace řadu příčin. K nejčastějším patří například opotřebené nebo prasklé pístní kroužky, opotřebené stěny válce nebo podpálené ventily. Pokud však na sníženou kompresi narazíme, je na místě pečlivá kontrola všech součástí válce a případná oprava. Ponechání závady může vyústit v další poškození motoru, v krajním případě i v jeho totální destrukci.