Vybavte si dílnu vzduchotechnikou



Vzduchotechnika tvoří nedílnou součást skoro každé dílny. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat kompresor, jaké příslušenství se vám bude hodit a na co byste si měli dát pozor. 

Nejdříve kompresor

Na začátku si ujasněte, jak často budete vzduchotechniku používat. Pokud si občas doma potřebujete dofouknout pneumatiky u auta, bohatě vám stačí hobby kompresor s menším výkonem. Jste-li pneuservis, pak potřebujete poloprofesionální vzduchovou techniku s kovovou konstrukcí. Nemusí to být úplně “topka”, stačí třeba hliníková. Ta se díky pauzám mezi montováním a přezouváním kol nepřehřeje. Šetřit se naopak nevyplatí v truhlářských dílnách, kde se kompresor prakticky nezastaví. Tady už potřebujete profesionální stroj s robustní konstrukcí. 

Pístové vs. šroubové

Podle principu fungování a konstrukce dělíme kompresory na pístové a šroubové. Klasický pístový kompresor s typickým vzdušníkem, ve kterém se koncentruje stlačený vzduch, zná asi každý. Méně rozšířené jsou šroubové kompresory, které si můžete zjednodušeně představit jako velké kovové bedny. Používají se převážně v průmyslových provozech s nepřetržitým odběrem tlakového vzduchu. Mezi jejich hlavní výhody patří dlouhá životnost, tichý chod a vysoký výkon s přesnou regulací. Do domácích dílen se ale šroubové kompresory moc nehodí, protože mají vysoké pořizovací náklady a konstrukci náročnou na prostor.

Náš tip

Mnohem praktičtější pro vás budou lehčí pístové kompresory, které výrobci navrhují s madly a kolečky, takže se nimi snadno manipuluje. Navíc je můžete kdykoliv vypnout a zapnout - šroubovým strojům časté vypínání nesvědčí.

 


Olejové a bezolejové kompresory

Olejové kompresory doporučujeme pro klasické dílenské činnosti, kde nevadí stopy oleje ve vzduchu. I přes vyšší hlučnost spojenou s nárazy pístů je mechanici mají v oblibě, protože vydrží i větší zátěž a nejsou náročné na používání a údržbu. Bezolejové modely se využívají všude tam, kde je potřeba určitá hygienická kvalita vzduchu, například u výtlaku piva ze sudu nebo při práci s potravinami či lakování.

 

Výhodný set olejový kompresor TUSON 130024 + 3dílná pneu sada

Problematika

Aby vám kompresor dlouho vydržel, musíte pravidelně kontrolovat a doplňovat olej. 

Naše doporučení 

Sledujte pravidelně stav oleje pomocí olejoznaku nebo měrky a doplňujte jen výrobcem doporučenou kapalinu s dostatečnou viskozitou. 



Zaměřeno na výkon

Kompresor musí mít dostatečný výkon pro všechna používaná zařízení. Samotný výstupní výkon se ale nikde neuvádí. K jeho k určení vám pomůže hodnota sacího výkonu, ke které jen připočtete rezervu. Udává se, že výstupní výkon je 60 % sacího výkonu. To znamená, že pokud máte odběr 400 l/min, potřebujete kompresor s výkonem 660 l/min. 

<< Zobrazit kompresory >>




Hadice na vzduch

Spolu s kompresorem se jedná o vybavení, bez kterého se jednoduše neobejdete. Na výběr máte klasické a spirálovité hadice. V poslední době roste také obliba samonavíjecích bubnů. 

Vzduchová hadice Magg, jedna z nejoblíbenějších u našich zákazníků.

Problematika

S dlouhými hadicemi se špatně manipuluje, o skladování ani nemluvě. Dlouhé rovné hadice ale nevadí v místech, kde je vzduch připojen nastálo a není veden v pevném potrubí. 

V běžných dílnách se vám však bude lépe pracovat se spirálovými hadicemi. Snadno se rozvinou i samovolně vrátí do původní polohy. Dejte si ale pozor, abyste je nepřejeli autem nebo vozíkem, protože spirálové hadice jsou snadno náchylné k prasknutí. Nesvědčí jim ani skladování v neodpovídajících teplotních podmínkách, nenechávejte je například v zimě venku. 

Náš tip

Při delším provedení volte hadici s větším vnitřním průměrem, ať máte zajištěný dostatečný průtok vzduchu. Nepodceňujte také zakončení hadic, a v případě potřeby nezapomeňte doobjednat odpovídající rychlospojku.

<< Zobrazit hadice na vzduch >>




Rychlospojky

Rychlospojky řeší situaci, kdy potřebujete přívod k menšímu nářadí nebo k zařízení s velkou spotřebou vzduchu. Nabídka je v tomto sortimentu opravdu široká. Vsuvky na hadice samozřejmě seženete i se závitem podle různých velikostí. Je jen na vás, co zrovna potřebujete. 

Ukázka dvou rychlospojek značky Ewo: vnější závity vhodné například k pneumatickému nářadí. 

Problematika

Při intenzivním používání rychlospojka časem úplně nedovírá a má slabý průtok. 

Náš tip

Občas si poslechněte, zda nesyčí. Může to značit, že je opotřebená a že je na čase ji vyměnit. 

<< Zobrazit rychlospojky, vsuvky a šroubení >>




Hustící koncovky

Bez správné koncovky těžko nahustíte pneumatiku na předepsanou hodnotu tlaku vzduchu. Proto tuto kategorii pravidelně doplňujeme o všemožné druhy koncovek pro osobní i nákladní auta, včetně koncovek pro dvojmontáže. 

Náš tip

Skvělou vychytávkou jsou neprůchodné koncovky, které se samy zavírají při odpojení od ventilku. 

Neprůchodné hustící koncovky máme samozřejmě na našem e-shopu také. Na obrázku je jedna od Ferdusu - 6 mm AC-304.


<< Zobrazit hustící koncovky >>




Úprava vzduchu

Pro dlouhou životnost potřebuje vzduchová soustava mít očištěný vzduch. Drobné pevné částice, prach, špína, vodní pára nebo olejové kapky vstupující do kompresoru způsobují, že se snižuje hospodárnost a výdrž této techniky. Dobře jí nedělá ani nepravidelná spotřeba vzduchu, neustále zapínání a vypínání kompresoru nebo přívod vyššího tlaku vzduchu nad doporučenou hodnotu. Například u pneumatického nářadí činí ideální hodnota tlaku vzduchu 6,3 bar. 

Problém s tlakem řeší regulátory. Nečistoty filtrují odlučovače, které spolehlivě čistí vzduch od vlhkosti i oleje. 

 

Naše doporučení 

Řada druhů vzduchového nářadí se musí promazávat, jinak se ničí. Většina reklamací, které u vzduchového nářadí řešíme, souvisí s faktem, že je uživatelé nemažou. Když pak zaslané nářadí rozebereme, vidíme, že jeho vnitřní součásti bývají suché. 

Na závady způsobené absencí maziva se bohužel nevztahuje žádná záruka, proto vám silně doporučujeme používat speciální přípravky - olejovače a svoje vzduchové nářadí pravidelně mazat. 

 

<< Zobrazit potřeby pro úpravu vzduchu >>


 

Máte další dotazy nebo vám není něco jasné?
Obraťte se na naše odborníky na telefonu (+420) 542 212 028 nebo e-mailu info@mojedilna.cz.