Radíme, jak správně vybrat dílenský montážní vozík

Prázdný nebo vybavený? Kolik má mít zásuvek? A vyplatí se mi investovat do dražšího, i když ho nebudu využívat příliš často? Otázek ohledně koupě dílenského vozíku na nářadí je mnoho. Poradíme vám, jak si vybrat, abyste byli skutečně spokojeni.

Jak mít všechno nářadí a přípravky pěkně po ruce a pohromadě? Tento problém řeší automechanici, montéři a pracovníci v dílnách snad odnepaměti. Pokud například opravované auto stojí ve vzdálenějším koutě servisu, chození pro každý kus „vercajku“ ke skříni či jakémukoliv jinému úložnému místu práci neúměrně prodlužuje a je i únavné. Velmi reálně navíc hrozí ztráta některého kusu – vždyť komu z nás se nikdy nestalo, že si „někam něco“ odložil a později to už nemohl najít? Dílenské montážní vozíky

Ideálním řešením je pořízení montážního vozíku na nářadí, někdy lidově a poněkud nepřesně označovaného jako bedna. Díky němu je možné mít při práci všechno v dosahu, v případě momentální nepotřebnosti lze ale věci bezpečně uložit na svoje místo. Šance, že se nic neztratí, je pak podstatně větší. Jak tedy vozík vybrat, aby sloužil skutečně dobře? 

Výbava a počet zásuvek. To je, oč tu běží

Asi nejjednodušším výběrovým kritériem je, zda chceme vozík vybavený nebo prázdný. Obě varianty mají svá pro a proti. V případě plně či částečně vybavených vozíků si zájemce nemusí dělat starosti s dodatečným nakupováním nářadí či přípravků. Součástí dodávky většinou bývají základní druhy nářadí, doplněné o nějakou „specialitu“. Člověku tak na jednu stranu odpadají starosti s dalšími nákupy, na straně druhé může však zájemce ve výrobci definovaných sestavách něco postrádat. V opačném případě zase hrozí, že si s vozíkem zakoupí i to, co nepotřebuje. Tento problém může nastat zvláště u profesionálů, kteří již dobře vybavenou dílnou disponují. Vozíky s nářadím tak můžeme doporučit hlavně těm, jejichž vybavení je buď velmi skromné, nebo žádné, popřípadě potřebuje obměnit.

Druhou možností jsou nevybavené vozíky. S jejich zakoupením dostane kupující skutečně jen prázdnou „bednu“ a je jen na něm, co do ní uloží. V případě, že chce, aby vše přesně sedělo, jsou ideální volbou takzvané nářaďové moduly. Jedná se o sety v podložkách nebo kazetách, přesně pasující do jednotlivých zásuvek. Jejich složení se různí – na trhu jsou varianty obsahující základní nářadí (šroubováky, kleště, montážní klíče apod.) stejně jako specializované sety pro servis brzd, soupravy úderového nářadí atd.

Důležitým faktorem je také počet a rozměr zásuvek. Ještě před koupí je proto na místě se zamyslet, co přesně budu ve vozíku chtít mít. Nemá smysl kupovat například sedmizásuvkový model pro pár kusů nářadí, stejně tak není dobře zbytečně šetřit a posléze zjistit, že vozík nepojme vše, co potřebuji. Taková koupě pak zcela postrádá smysl.

Cena jako jeden z mnoha orientačních bodů

Specifickým kritériem, které hraje při pořízení montážního vozíku roli, je cena. Chybou je ji zcela ignorovat, stejně špatně je ale řídit se jen podle ní. Před koupí je na místě důkladná rozvaha, k čemu má dílenský vozík posloužit. Pro profesionální autoservisy nebo dílny rozhodně nemá smysl kupovat modely určené pro hobby použití, které na denní náročný provoz zkrátka nejsou stavěné (například mají některé součásti vyrobené z plastu místo z kovu, jsou celkově slaběji dimenzované apod.). Stejně nesmyslné je však utrácet desítky tisíc korun za něco, co v lepším případě použiju jednou týdně.

Moduly do dílenských vozíků

Obecně ale platí, že dražší i levnější varianty mají několik věcí společných. U produktů renomovaných firem jsou již standardem gumová kolečka, z nichž aspoň jedno lze zabrzdit, pohodlné přepravní rukojeti, vrchní deska uzpůsobená jako pracovní plocha či jako odkládací prostor, zásuvky s pojistkou proti nechtěnému otevření, čím dál častější je také centrální zamykání. Jak je uvedeno výše, rozdíly jsou spíše v dimenzování jednotlivých dílů a detailech. Uveďme například zásuvky dražších modelů uložené na kuličkových ložiscích místo jednoduchých třecích systémů, obvyklých u ekonomičtějších variant.

Co poradit závěrem? Pokud si s volbou nejste zcela jisti, neváhejte se zeptat odborníků. V tomto případě totiž více než kdy jindy platí, že dobrá rada je nad zlato a může ušetřit mnoho peněz.

 

 

» Prohlédněte si náš kompletní sortiment dílenských vozíků! «

Vytvořilo Foreveryone